LETNI OBÓZ NAUKOWY
Letni Obóz Naukowy w Krakowie w ramach projektu „Mała szkoła duża szansa !”

 

Rozpoczeły się wakacje.Na lipiec zaplanowano dla uczniów uczestniczących w projekcie letni obóz naukowy. Kraków to niezwykłe miejsce, do którego powraca się niejednokrotnie. To miasto jest wizytówką Polski nie tylko w całej Europie, ale i na świecie. Nic dziwnego - to miejsce jest magiczne. Niepowtarzalna atmosfera Krakowa przyciąga jak magnes, szczególnie wyczuwa się to na krakowskim Rynku, dlatego każdy turysta wraca tu wielokrotnie, a za każdym razem odkrywa coś nowego. Historia i wielowiekowa przeszłość przenika do głębi i jest spotykana na każdym kroku. Dlatego właśnie w Krakowie zorganizowaliśmy nasz letni obóz naukowy. Było to jedno z zadań projektu „Mała szkoła duża szansa”. Dzięki finansowaniu ze środków Unii Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (85%) oraz budżetu państwa (15%) w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki uczniowie Gimnazjum w Chobieni spędzili w Krakowie 4 dni. W ramach obozu mieli zapewnione noclegi, wyżywienie, ubezpieczenie, transport oraz wstęp do placówek kulturalnych. W obozie wzięło udział ponad 40 uczestników oraz 3 opiekunów. Na obóz wyjechaliśmy 06 lipca 2011r., a do domu wróciliśmy w dniu 09 lipca 2011r. Głównym celem obozu było zwiedzanie Krakowa, poznanie jego historii oraz zabytków oraz zajęcia praktyczne. W ramach tych zajęć wykonywaliśmy zakupy i przygotowywaliśmy posiłki, wykonywaliśmy prace porządkowe oraz braliśmy udział w warsztatach językowych. Najwięcej satysfakcji dostarczyły nam zajęcia terenowe z mapą. Podczas tych zajęć podzieleni na 3 grupy wyznaczyliśmy miejsce do którego należy dotrzeć w najkrótszym czasie. Z zadaniem poradziliśmy sobie świetnie. Wszystkie grupy dotarły na miejsce bez problemu. Z historią Krakowa zapoznaliśmy się już w pierwszym dniu przyjazdu podczas zwiedzania podziemi Rynku w Krakowie. Skala i ranga odkryć podczas badań archeologicznych sprawiły, że prace trwały 5 lat a nie 6 miesięcy- jak planowano. Właściwie nie powinno to budzić zdziwienia, wszak w archeologicznych warstwach Rynku zapisane jest 1000 lat historii tego miejsca. Efekty badań oglądaliśmy na podziemnej wystawie, której celem jest między innymi ukazanie ścisłych związków łączących średniowieczny Kraków z innymi ośrodkami europejskimi.

 

 

Podczas zwiedzania odbyliśmy podróż w przeszłość, ożywioną po wiekach przez archeologów. Obejrzeliśmy nienaruszone relikty konstrukcji, obiektów i architektury: kamienne drogi z koleinami wyżłobionymi przez koła wozów transportujących towary w czasach króla Władysława Łokietka, najstarsze murowane budowle handlowe Krakowa, ozdoby, monety i różnorakie przedmioty zagubione lub celowo pozostawione przez odwiedzających to miejsce w dawnych czasach. Zadziwiło nas też to, jak współczesna technika stworzyła spotkanie z historią i zabytkami. Historia Krakowa ściśle związana jest ze Wzgórzem Wawelskim. To magiczne miejsce opisuje przecież długowieczną historię Polski. Zwiedziliśmy dlatego Wzgórze Wawelskie i Katedrę Wawelską, a dodatkowo przeżyliśmy spotkanie ze smokiem wawelskim.

 

 

Kraków jest Europejską Stolicą Kultury, dlatego odwiedziliśmy muzea: w Muzeum Narodowym- spotkanie ze sztuką XX wieku, w Sukiennicach- sztuka wieku XIX- z wielkimi płótnami Jana Matejki, a w dalszej kolejności Dom Matejki. Oprócz tego, wieczorami oglądaliśmy przedstawienia w ramach trwającego Festiwalu Teatrów Ulicznych.
W ramach zajęć sportowych, oprócz całogodzinnych spacerów po mieście, odwiedziliśmy rozbudowywany stadion „Wisły” Kraków. Uzupełnieniem treści z zakresu religii było odwiedzenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Tam poznaliśmy życie św. Faustyny Kowalskiej i związek Jana Pawła II z tym miejscem. Mieliśmy też możliwość podziwiania panoramy Krakowa z wieży widokowej. Wychowanie patriotyczne to jeden z celów programu wychowawczego naszej szkoły, dlatego odwiedziliśmy też miejsce gdzie „postanowił naród uczcić pamięć Kościuszki pomnikiem trwałym a prostym. Zdecydowano w Krakowie wznieść symboliczną mogiłę za pomnik dla Naczelnika, z ojczystej ziemi i głazu krajowego, na wzór prehistorycznych, spowitych w legendy krakowskich kopców Kraka i Wandy”.

- Twierdza a Miasto Kraków 1846-1918;- „CZUWAJ! Ojczyźnie miłej służ”- fotografia harcerska;- Wystawa pt. "Kopce Krakowskie";- Wystawa Figur Woskowych "Polaków Drogi Do Wolności".

Kilkakrotnie przechodziliśmy najpiękniejszą trasą w Krakowie - Drogą Królewską, biegnącą od Barbakanu przez Rynek, na Wawel, który stanowi nie perełkę, a diament wśród polskich zabytków historii. Odwiedziliśmy też inne malownicze zakamarki Rynku, Kościół Mariacki i Basztę Zamkową. W drodze powrotnej do domu odwiedziliśmy też rodzinne miasto Papieża Polaka- Wadowice i oczywiście zaszliśmy na „papieskie kremówki”.

Cztery dni pobytu w Krakowie dostarczyło wrażeń niezapomnianych, było to spotkanie z historią, sztuką i religią. Organizowane zajęcia dydaktyczne z języka angielskiego i geografii pozwoliły na doskonalenie naszych umiejętności a codziennie mogliśmy doskonalić nasze kompetencje społeczne, w zakresie kultury zachowania w miejscach publicznych i komunikacji społecznej.


  Dzięki temu wyjazdowi mogliśmy spędzić kilka dni wakacji w sposób pożyteczny i atrakcyjny.