Muzea i sztuka Dolnego Śląska
  - wycieczka do Wrocławia 18 grudnia 2010 r.


Muzea i sztuka Dolnego Śląska (wycieczka fakultatywna)

W ramach projektu „Mała szkoła Duża szansa!” w dniu 18 grudnia 2010 r. zorganizowano wycieczkę autokarową do Wrocławia pod hasłem ” Muzea i sztuka Dolnego Śląska”. W wycieczce wzięło udział 42 uczniów z klasy drugiej i trzeciej szkoły podstawowej oraz trzech opiekunów- Panie: Danuta Łyko, Jolanta Karpiak i Izabela Tetera.

Bogaty program wycieczki obejmował wizytę w Panoramie Racławickiej, zwiedzanie Muzeum Narodowego, seans filmowy w 3D, spacer po wrocławskim Rynku oraz obiad.

Zbiórka uczestników miała miejsce na parkingu przed szkołą o godz.7.30, a wyjazd o godz. 7.45. Do celu wycieczka dotarła tuż przed godziną 10, by punktualnie o godzinie 10.00 rozpocząć oglądanie jedynego w Polsce malowidła panoramowego. Uczniowie z dużym zainteresowanie wysłuchali interesującej opowieści o powstaniu obrazu oraz zapoznali się z przebiegiem bitwy racławickiej. Wizyta w Panoramie była dla młodych widzów oryginalną lekcją historii Polski.

Następnie uczniowie udali się do Muzeum Narodowego. Tam mieli możliwość obejrzenia wystaw stałych: ” Sztuka śląska XII-XVI w.”, „Sztuka śląska XIV-XIX w.”, „Sztuka polska XVII-XIX w.” oraz „Polska sztuka współczesna”. Dziewczęta i chłopcy z żywym zainteresowaniem oglądali zgromadzone tu zabytki. Uczniów klasy trzeciej zachwycił obraz olejny Jana Matejki ” Śluby Jana Kazimierza”, gdyż po raz pierwszy mogli na żywo obejrzeć jedną z prac wybitnego mistrza, którego postać poznali na zajęciach szkolnych w klasie trzeciej.

Z muzeum grupa udała się pieszo do Galerii Dominikańskiej na przekąski w Mc Donalds i KFC.

Kolejnym punktem programu był seans w 3D w kinie Helios. Film ” Zaplątani” zachwycił wszystkie dzieci. Dla wielu był to pierwszy seans takiego typu, a dla   niektórych była to pierwsza wizyta w kinie.

W drodze na obiad uczniowie podziwiali wspaniałą choinkę na wrocławskim Rynku. Spacerowali po ” Bajkowym Lasku „, nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć na tle domków z postaciami z bajek. Strudzeni, pełni wrażeń uczniowie udali się na posiłek do restauracji samoobsługowej STP . Tu dzieci samodzielnie komponowały swój posiłek. To była dla nich doskonała lekcja samodzielności. Po obiedzie były smaczne desery i napoje.

 

Wracając spacerem do autokaru uczniowie podziwiali piękne świąteczne iluminacje wrocławskich ulic. Około godziny 18.40 autokar wyruszył w drogę do domu. Wszyscy uczestnicy wycieczki zostali bezpiecznie rozwiezieni do miejsc zamieszkania między godziną 20, a 21. Dzieci wróciły do domów zmęczone, ale bardzo zadowolone. Był to dzień pełen niezapomnianych wrażeń.

Danuta Łyko, Jolanta Karpiak , Izabela Tetera